Çukurova Üniversitesi Ç.Ü. Cisco Networking Academy Program Cisco Systems Cisco Netacad - cisco.netacad.net Cisco Systems Çukurova Üniversitesi
Hoşgeldiniz
CNAP Programının Amacı
CNAP Programının Avantajları
Eğitimin Kapsamı
Eğitimi Kimler Alabilir ?
Ücretlendirme
Nasıl Başvururum ?
Sıkça Sorulan Sorular
Eğitim Takvimi
Ulaşım

CNAP Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Cisco Systems Networking Academy
Çukurova Üniversitesi Cisco Networking Academy Program (CNAP) Hakkında Sıkça Sorulan Sorulara Cevaplar bulabilirsiniz.Web üzerinden öğrencilere eğitim belgeleri (döküman) sağlanmakta mıdır?
Öğrenciler Web üzerinden eğitim belgelerine ulaşabilirler.

Web üzerinden ulaşılan eğitim belgeleri ne kadarlık eğitim süresini kapsıyor?
Web üzerinden ulaşılan eğitim belgeleri (ders materyali), 4 sömestr içermekte ve her sömestr 56 saatten oluşmaktadır. Toplamda 280 saatlik bir eğitim programıdır. Çukurova Üniversitesi tarafından verilen toplam 4 sömestrlik eğitimin bir kursiyer için en geç 1 sene içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Eğitim belgelerine erişim ön bilgi gerektiriyor mu?
Belgelere erişim öğrenciler için herhangi ağ önbilgisi gerektirmemektedir. Bir kursiyerin kursu takip edebilmek için temel PC kullanım bilgisine ve belgeleri anlayabilecek düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olması yeterlidir.

Belgelerin içeriği Cisco olmayan aygıtların kullanımında da öğrencilerin işine yarayabilecek bilgi içermekte midir?
Öğrencilerin almış oldukları eğitim, üreticiden bağımsız bilgi içerdiğinden, ağ (network) ortamında yaşanan problemlere çözüm getirme ve bu çözümlere çeşitli network ürünleri ile ulaşılması öğrenciye verilen temel mantıktır. Ama laboratuar ortamında Cisco tarafından üretilmiş aygıtlar kullanılmaktadır.

Sömestrlerin öncelik sırası var mıdır? Önce istenilen sömestr alınabilir mi?
Evet. Sömestrler sıralı olarak alınmalıdır. İkinci sömestrinin ön koşulu birinci sömestre, üçüncü sömestrinin ön koşulu ikinci sömestre, dördüncü sömestrinin ön koşulu ise üçüncü sömestredir.

Öğrenciler CNAP kapsamında kablolama uygulaması yapacaklar mı? Laboratuvarda router, switch konfigürasyonları öğrenciler tarafından değiştirilebilecek mi?
Öğrencilerin deneyim kazanması için kablolama yaptırılmaktadır (Sömestr 1). Ayrıca kablolama dışında yönlendirici yapılandırma (router configuration) ile ilgili laboratuvarlar da uygulamalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca laboratuvar ortamında kurulmuş özel ağlar üzerinde yer alan yönlendirici (router) ve anahtarlarla (switch) öğrencilere eğitimle ilgili değişiklikler yapma olanağı sunulacaktır (Sömestr 2 ve sonrası).

Her sınıfta kaç öğrenci var?
Eğitimler ortalama 20 öğrencinin bulunduğu gruplar şeklinde sürdürülecektir.

Öğrenciler belgelerin çıktılarını alabilir mi ya da belgeler satın alınabilir mi?
Belgelerin çıktısının alınması ve satılması kesinlikle Cisco Systems tarafından yasaklanmıştır.

Öğrenciler sınıftan İnternet'e erişebilecekler mi?
Evet. Sınıflardaki bilgisayar sistemleri 100 Mbps internet bağlantısına sahiptir.

4 sömestriyi de bitiren ve belge (sertifika) sınavını veren öğrencilere sertifika olarak ne verilecek?
4 kur sonunda kursiyerler Cisco Systems tarafından verilen ve tüm dünyada geçerliliği olan "Cisco Certified Networking Associate (CCNA)" sertifikasını almaya hazır olacaklardır. CCNA sertifikası, Çukurova Üniversitesi tarafından verilmeyecektir. Kursiyerler, CNAP sömstrelerini tamamladıklarını ve kurs içeriklerini gösteren ve Cisco Systems tarafından düzenlenmiş dört adet sertifikaya sahip olacaklardır.

Sömestr sonlarında sınav var mı?
Her sömestr sonunda bir sınav bulunmaktadır. Sömestrinin geçilebilmesi için sömestre sonu sınavdan %70 ve üzeri başarı sağlanması gerekmektedir. Ayrıca sömestr sonunda yetenek tabanlı laboratuar testi de başarı ile verilmelidir(Sömestr 2 ve sonrası).

Bir sömestre sınavından başarısız olunduğunda sınav tekrar alınabiliyor mu?
Evet. Ancak sağlanması gereken başarı yüzdesi artıyor.

CCNA sertifikasyon sınavına nerelerde girilebilir?
Tüm dünyada şubesi bulunan Sylvan Testing Center'larda CCNA sertifikasyon sınavına girilebilir.

CCNA sınavı için öğrencilerin ücret ödemesi gerekli mi?
Evet. Ayrıca CCNA sınavı için CNAP öğrencilerine %40 indirim sağlanacaktır.

CCNA sınavı için ödenecek fiyat kurs ücretine dahil mi?
Hayır. Bu sınava Yerel Akademilerde girilememektedir. Sylvan Testing Center'a ödenecek olan bu ücret Yerel Akademi tarafından saptanmamaktadır. Öğrencilerin ücreti, doğrudan Sylvan Testing Center'a ödemeleri gerekmektedir.

Öğrenciler başarısız olursa CCNA sınavına tekrar girebilir mi?
Öğrenciler başarısız oldukları sürece sınava tekrar girebilirler, ancak indirim bu durumda sadece ilk sınav için geçerlidir.

CCNA sertifikasyon programından sonra gelen bir sertifikasyon programı var mı?
CCNA sertifikasyon programından sonra Cisco Certified Networking Professional (CCNP) sertifikasyon programı gelmektedir. CCNP sertifikasyon programı, 2000 yazından itibaren CNAP kapsamına alınacaktır. CCNP, güvenlik, ATM, dial-up erişim ve network yönetimi ile ilgili ileri düzey bilgi içermektedir.

CCNP sertifikasyon programından sonra gelen bir sertifikasyon programı var mı?
CCNP sertifikasyon programından sonra Cisco Certified Internetworking Expert (CCIE ) programı yer almaktadır. Networking alanında dünya çapında en yüksek sertifikasyon düzeyidir.

Cisco, Akademi öğrencilerine iş bulmada yardımcı oluyor mu?
Cisco Akademi öğrencileri için oluşturduğu Internship Web sayfasında farklı pozisyonlardaki iş imkanlarını sunmaktadır.

Sömestre sonu testleri öğrenci evinden bağlanıp alabilir mi?
Hayır. Sömestr sonu testleri sınıfta yapılmalıdır.

Sömestr sınavları doküman açık mı yapılacak?
Hayır. Sınav süresince hiçbir yardıma izin verilmemektedir.

Sınav tarihleri kurs tarihleri kapsamında mı yapılacak?
Evet. Sömestr sonunda yapılacak sınavlar kursun belirtilen saatleri içinde yapılacaktır.

Kurslar nerede verilecek?
Kurslar Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü'nde (Merkezi Kütüphane Binası, Doğu Girişi, 2. ve 3. kat) bulunan CNAP laboratuvarı ve dersliğinde verilecektir.

Eğitimler sadece bir seferlik mi düzenleniyor, yoksa tekrarları olacak mı?
CNAP, sürekli bir eğitim programıdır. Aynı zaman içinde birden çok sınıf açılabilir ya da bir sınıfın 4 sömestri sona erdiğinde yeni sınıf açılabilir.

Kurs süresi 70 ders olarak belirtilmiş, ancak programdaki saatlere göre zaman hesaplandığında 56 ders çıkıyor. Aradaki açık neden kaynaklanıyor?
Eğitim programı gerçekte 70 derstir. Ancak 70 dersin çok uzun bir zamanı kapsayacağı düşünülerek ve öğrencilerin anlama kapasiteleri doğrultusunda zamanda indirgemeye gidilmiştir. Böylece programın daha yoğun bir şekilde sürdürülerek konsantrasyon dağılımını engellemek amaçlanmıştır.

Üniversite öğrencisi olarak CNAP'e başvurulduğunda daha sonraki dönemlerde öğrenci olunmasa dahi -okuldan mezun olsa bile- öğrenci katılımı mı geçerli olacak?
Evet. Kursa öğrenci olarak başlayanlar diğer sömestre derslerine öğrenci olarak katılabileceklerdir.

Eğitim ücretlerini nereye yatıracağım?
Kurs ücretlerini Merkezimizde kesin kayıt sırasında yatırmalısınız.

Eğitimler sadece bir seferlik mi düzenleniyor, yoksa tekrarları olacak mı?
CNAP, sürekli bir eğitim programıdır. Aynı zaman içinde birden çok sınıf açılabilir ya da bir sınıfın 4 dönemi sona erdiğinde yeni bir sınıf açılabilir.

Eğitim ücretlerinde yapılabilecek değişiklikler kursa başlayanları etkileyecek mi?
Evet. Her yıl Ocak ayında o yıl sömestreler için uygulanacak ücret belirlenmekte ve "Eğitim Ücretleri" sayfamızda ilan edilmektedir.

Katılımcılar bir grubun kursuna bir veya birkaç dönem devam ettikten sonra, kalan dönemleri yeni açılacak gruplar ile tamamlayabilir mi?
Hayır. Sınıf kapasiteleri sabit olduğundan bir grupta ara verip diğer bir grupla devam etmek olanaklı değildir. Bir kursiyer tüm dönemleri başladığı grupla sürdürmelidir.

Aracım için park yeri var mıdır?
Üniversiteye özel aracı ile gelen kursiyerler Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kuzeyinde ve güneyinde bulunan açık park yerlerine park edebilirler.

Kursa devam zorunlu mudur?
Evet. Kursa devam zorunludur.

Uymam gereken kurallar varmı dır?
Derslik veya laboratuvarlara yiyecek ve içecek sokulması kesinlikle yasaktır. Kursiyerlerden, sınıf ortamında arkadaşlarına ve eğitmene, üniversite içindeki diğer görevlilere iyi davranmaları beklenmektedir. Kurs disiplinini bozucu davranışta bulunan ve üniversite kurallarına uymayan kursiyerlerin kursla ilişkisi kesilir ve hiçbir geri ödeme yapılmaz.

Bilgisayar ortamında işlenen suçlar için yaptırım var mı?
Evet. Kursiyerin bilgisayar ortamında herhangi bir suç işlemesi durumunda kursla ilişiği kesilir ve hiç bir geri ödeme yapılmaz. Bu nedenle katılımcılarının kendi şifrelerini gizli tutmaları gerekmektedir.

Giriş Sayfası | Hoşgeldiniz
CNAP Nedir? | Avantajları Nelerdir? | Eğitimin Kapsamı | Eğitimi Kimler Alabilir ? | Eğitim Ücretleri
Nasıl Başvururum? | Sık Sorulan Sorular | Eğitim Takvimi
Ulaşım ve İletişim

Çukurova Üniversitesi-Cisco Ağ Akademisi - Çukurova Cisco Networking Academy Program (CNAP)
© Bir Çukurova Üniversitesi - Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BBUAM) Tasarımıdır.   2002 - Adana - TR
20961